Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

Dokarmianie dolistne kukurydzy - jaka jest najlepsza odżywka?

22 marca 2024
obrazek

Kluczowym elementem wspierającym prawidłowy rozwój jednej z najważniejszych roślin uprawnych na świecie, czyli kukurydzy, jest dokarmianie dolistne. Proces ten pozwala na bezpośrednie dostarczanie jej składników odżywczych, omijając barierę glebową. Jest to szczególnie istotne np. w przypadku ich ograniczonej dostępności. Wybór odpowiedniej odżywki na kukurydzę ma duże znaczenie dla jej wydajności.

Odżywka na kukurydzę – niezbędne składniki

Kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są składniki znajdujące się w produkcie. Odżywka na kukurydzę powinna zawierać m.in. azot, fosfor i potas. Pierwszy z nich odpowiada za wzrost wegetatywny rośliny, drugi jest niezbędny do rozwoju systemu korzeniowego i procesów energetycznych, a potas wpływa na jej odporność na suszę. Dokarmianie dolistne wymaga zatem składników, które wspierają te wszystkie aspekty. Nie można jednak zapominać również o mikroelementach, takich jak magnez, siarka, wapń, miedź, bor cynk, mangan i żelazo. Ich odpowiednie proporcje i dostępność są niezbędne do syntezy chlorofilu oraz aktywacji enzymów.

Formuła odżywki na kukurydzę

Idealny produkt powinien mieć taką formę, aby składniki w nim zawarte były łatwo dostępne dla roślin. Zwróćmy uwagę na formuły chelatowane, które zapewniają lepszą dostępność mikroelementów dla roślin, nawet w trudnych warunkach glebowych. Dokarmianie dolistne kukurydzy jest więc najefektywniejsze, gdy wykorzystuje się odżywki o optymalnie dobranych formułach.

Czas i sposób aplikacji odżywki

Skuteczność dokarmiania dolistnego kukurydzy zależy również od właściwego czasu i sposobu jej aplikacji. Optymalny moment to faza intensywnego wzrostu roślin, kiedy ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest największe. Należy również pamiętać o równomiernym rozprowadzeniu odżywki na liściach.

Odżywka na kukurydzę – która jest najlepsza?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, co może powodować wątpliwości w wyborze tego najlepszego. Warto jednak uwzględnić wymienione aspekty, ponieważ dzięki temu można znacząco wpłynąć na zdrowie rośliny i jej plonowanie. Zapraszamy na naszą stronę, gdzie dostępna jest szeroka gama nasion, a także do kontaktu w razie dodatkowych pytań.