Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Mieszanki poplonowe

Poplon – nasiona

 

Wyjałowiona po żniwach gleba potrzebuje jak najszybszej regeneracji, dlatego w celu poprawy jej jakości stosuje się zwykle tzw. poplon. Jego nasiona stanowią najczęściej mieszanki kilku roślin, co znacząco podnosi wartość odżywczą gleby. Dzięki szybkiemu wzrostowi oraz stosunkowo krótkiemu okresowi wegetacji, doskonale nadają się do tego takie rośliny, jak soja, gorczyca biała czy facelia błękitna. Warto dodać, że i kukurydza nadaje się na poplon. Wymaga ona jednak starannej uprawy roli. Kukurydza oraz inne rośliny na poplon charakteryzuje się szybkim kiełkowaniem i wzrostem. Co więcej, konkretny skład mieszanki pastwiskowej zależny jest od jej przeznaczenia, gdyż może mieć ona dwojakie zastosowanie: z jednej strony wykorzystuje się ją w celu poprawy jakości gleby, z drugiej natomiast – do przyrządzania paszy dla zwierząt. Proponujemy uniwersalne mieszanki o różnym zastosowaniu, jak np. poplon na kiszonkę. Każdy znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie. Warto przy tym pamiętać, że poplon na kiszonkę należy siać zaraz po zbiorze plonu głównego. Najlepiej wzrasta on bowiem w wilgotnej glebie. Z kolei dla osób poszukujących skutecznego sposobu na pozbycie się z gruntu rolnego metali ciężkich proponujemy owies na poplon. Posiada on również szereg innych właściwości, takich jak wysoka odporność na zachwaszczenie i inne choroby, co czyni go bardzo opłacalną inwestycją rolną.

 

 

Wczytywanie...
Zobacz więcej odmian

 

Jakościowa kiszonka z poplonu

 

Każdy rolnik powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór odpowiedniego typu roślin, którą chcemy wykorzystać jako poplon. Uprawiana między dwoma plonami głównymi nie tylko zwiększy aktywność biologiczną gleby, ale również dostarczy jej kluczowych składników odżywczych, takich jak azot. Zapobiega ona wzrostowi chwastów, co wynika z jej potencjału w zakresie rozwoju mikroorganizmów. Choć do upraw najczęściej stosowana jest kukurydza na poplon, popularnością cieszą się także mieszanki zawierające takie rośliny, jak soja lub groch atmosferyczny. Jej skład powinien być związany z właściwościami, dlatego warto przemyśleć dokładnie wybór mieszanki. Wybierając nasiona, warto zwrócić uwagę na region, rodzaj gruntu i przede wszystkim — na porę roku. W końcu poplon na wiosnę posiada inne właściwości od tego przeznaczonego do siewu jesienią. Niezwykle ważne jest więc przestrzeganie zaleceń producenta. W poprawnej praktyce kiszonka z poplonu może bowiem nie tylko wzmocnić glebę. Sprzyja również temu, aby zawarte w niej składniki odżywcze nie wypłukiwały się. Kiszonka z poplonu stanowi także idealne źródło witamin dla zwierząt hodowlanych. Można z niego zrobić bowiem wysokowartościową paszę. W dostępnej ofercie proponujemy zatem poplon dla bydła stanowiący doskonałe źródło białka. Jedną z nich jest m.in. MIESZANKA POPLONOWA MAX PROTEIN, która wyróżnia się dodatkowo dużą masą zieloną.