Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

25 września 2023
Jakie mieszanki poplonowe są najlepsze?
Rolnicy stale dokładają starań, aby móc jak najlepiej zadbać o glebę. Jednym z podejmowanych działań, jest sianie poplonów, które pozwala jej szybciej zregenerować się po żniwach. W naszej ofercie dostępne są mieszanki poplonowe złożone z kilku roślin. Takie połączenia pozwalają na dostarczenie glebie odpowiednich wartości odżywczych. Warto jednak wiedzieć, że kluczowe jest ich właściwe dobranie od celu, w którym się je sieje.
27 lipca 2023
Jakie są wczesne odmiany kukurydzy na ziarno?
Dla każdego rolnika nadrzędną kwestią jest wysokość, a także jakość otrzymanych plonów. W znacznej mierze zależy ona od wykorzystanych nasion oraz ich właściwości. Firma Oseva już od ponad 20 lat zajmuje się dystrybucją materiału hodowlano-nasiennego o wysokiej jakości. Mamy ogromne doświadczenie w branży, które pozwala rolnikom minimalizować ryzyko nieudanych plonów.
06 czerwca 2023
Gwiazda Branży Rolniczej 2023
Z przyjemnością ogłaszamy, że firma OSEVA Polska Sp. z o.o. została odznaczona Gwiazdą Branży Rolniczej 2023! Serdecznie dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem i możliwość wzięcia udziału w projekcie.
29 czerwca 2022
Co daje poplon i jaki warto wybrać?
Poplon to nic innego, jak rośliny wysadzane w okresach pomiędzy plonami głównymi, mające pozytywnie wpływać na zawartość składników odżywczych w glebie. Międzyplonami może być wiele nasion, które mają różne wymagania wzrostu, dlatego, aby spełniły swoją funkcję, powinny znaleźć się w podłożu odpowiadającemu ich zapotrzebowaniu. Odpowiednio dobrany rodzaj zbóż bądź roślin wzmocni ziemię, poprawi jej jakość i strukturę, a także wesprze rozwój życia biologicznego w jej wnętrzu. Poplony mogą zostać wykorzystane jako pokarm dla zwierząt np. w formie kiszonki czy siana , bądź w celu przyorania podczas okresu wegetacji jako zielony nawóz lub mulcz, czyli ochronna warstwa roli. Pozostawienie ich na okres zimowy zatrzymuje śnieg, przeciwdziałając spłukiwaniu gruntu oraz wywiewaniu jego.
26 maja 2022
Kukurydza — terminy siewów najlepszych odmian na kiszonkę
Kukurydza należy do popularnych roślin na całym świecie i zajmuje trzecie miejsce tuż obok ryżu i pszenicy, uwzględniając użytkowaną przez nią powierzchnię i produkcję. W Polsce uprawy znajdują się na blisko 750 ha ziemi i ze względu na opłacalność uprawy wciąż się zwiększają. Warto wspomnieć, że liczba dostępnych na rynku odmian jest bardzo duża, ale szacuje się ją na około 200. Różnią się one między sobą długością okresu wegetacji (który trwa od 60/70 dni aż do 10/11 miesięcy), wymaganiami glebowymi, a także zastosowaniem.
21 kwietnia 2022
Pszenica ozima — jak zaplanować jej wysiew?
Na rynku dostępnych jest wiele odmian zbóż różniących się pod kątem właściwości. Osoba decydująca się na uprawę pszenicy, powinna zdawać sobie sprawę z wielu elementów wpływających na jakość plonów jak np. termin przeprowadzonego zasiewu czy skład gleby. Istotne mogą się okazać umiejętności w zakresie organizacji czasu, ponieważ nie zawsze rolnik będzie w stanie przewidzieć wpływ czynników zewnętrznych jak np. pogoda. Warto pamiętać, że decyzje dotyczące wyboru zbóż uprawnych nie są przypadkowe i wiążą się ściśle z potencjalnym zyskiem dla hodowcy.
04 marca 2022
Trawa wieloletnia — zastosowanie w praktyce
Trawa należy do rodziny wiechlinowatych i stanowi główny składnik łąk i pastwisk. Charakteryzuje się wysoką zdolnością krzewienia, czyli wypuszczania licznych źdźbeł z dolnej części pędu, dzięki czemu trawa wieloletnia jest wykorzystywana w rolnictwie m.in. jako pokarm dla zwierząt.
28 stycznia 2022
Zastosowania kukurydzy w praktyce
Kukurydza to jedno z trzech najczęściej hodowanych zbóż obok rzepaku i pszenicy. Jej gatunki różnią się budową i składem. Rolnicy często decydują się na uprawę, co wynika z szerokiego zastosowania jej ziaren w przemyśle. Wyróżniamy trzy główne rodzaje rośliny.
07 grudnia 2021
Poplon — naturalny nawóz na zimę i na jesień
Pomimo dynamicznych zmian i licznych innowacji wprowadzanych w branży rolniczej, istnieje wiele tradycyjnych praktyk stosowanych przez rolników.
26 października 2021
Terminy siewu zbóż
Niezależnie od tego, czy mówimy o zbożach jarych czy ozimych, trzymanie się terminu wysiewu odgrywa niezwykle istotną rolę. Z uwagi na zmieniające się warunki pogodowe już nawet niewielkie opóźnienie może wygenerować w zbiorach straty rzędu 15–20%. Tolerancja jest tutaj, rzecz jasna, zależna od poszczególnych gatunków oraz wielu zmiennych pogodowych, dlatego warto szczególnie interesować się tymi terminami, które dotyczą dokładnie tych gatunków, które planuje się obsadzić.
09 września 2021
Pszenica – wymagające nasiona roślin uprawnych
Bez wątpienia pszenica ozima stanowi jedną z najbardziej popularnych roślin uprawnych w Polsce. Nie oznacza to jednak, że wystarczy obsiać dowolne pole jakimkolwiek gatunkiem tego zboża, aby móc cieszyć zdrowym i obfitym plonem. W celu zmaksymalizowania zysków należy brać pod uwagę kilka podstawowych czynników, takich jak wymagania glebowe, przedplony czy nawożenie. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze z warunków prawidłowej uprawy tych roślin.
05 sierpnia 2021
Wykorzystanie motylkowych drobnonasiennych
Z uwagi na bardzo wszechstronne przeznaczenie motylkowe drobnonasienne stanowią dosyć często wybierane gatunki roślin stanowiących obsadę pól uprawnych. Doskonale sprawdzają się zarówno jako pastwiska, jak i w roli łąk kośnych – wykorzystuje się je do sporządzania zielonek, siana czy sianokiszonek. Nadadzą się także do zmianowania. Jak zatem widać, zakres ich zastosowania jest naprawdę szeroki, a skuteczność bardzo wysoka
Wczytywanie...
Zobacz więcej aktualności