Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

29 czerwca 2022
Co daje poplon i jaki warto wybrać?
Poplon to nic innego, jak rośliny wysadzane w okresach pomiędzy plonami głównymi, mające pozytywnie wpływać na zawartość składników odżywczych w glebie. Międzyplonami może być wiele nasion, które mają różne wymagania wzrostu, dlatego, aby spełniły swoją funkcję, powinny znaleźć się w podłożu odpowiadającemu ich zapotrzebowaniu. Odpowiednio dobrany rodzaj zbóż bądź roślin wzmocni ziemię, poprawi jej jakość i strukturę, a także wesprze rozwój życia biologicznego w jej wnętrzu. Poplony mogą zostać wykorzystane jako pokarm dla zwierząt np. w formie kiszonki czy siana , bądź w celu przyorania podczas okresu wegetacji jako zielony nawóz lub mulcz, czyli ochronna warstwa roli. Pozostawienie ich na okres zimowy zatrzymuje śnieg, przeciwdziałając spłukiwaniu gruntu oraz wywiewaniu jego.
26 maja 2022
Kukurydza — terminy siewów najlepszych odmian na kiszonkę
Kukurydza należy do popularnych roślin na całym świecie i zajmuje trzecie miejsce tuż obok ryżu i pszenicy, uwzględniając użytkowaną przez nią powierzchnię i produkcję. W Polsce uprawy znajdują się na blisko 750 ha ziemi i ze względu na opłacalność uprawy wciąż się zwiększają. Warto wspomnieć, że liczba dostępnych na rynku odmian jest bardzo duża, ale szacuje się ją na około 200. Różnią się one między sobą długością okresu wegetacji (który trwa od 60/70 dni aż do 10/11 miesięcy), wymaganiami glebowymi, a także zastosowaniem.
21 kwietnia 2022
Pszenica ozima — jak zaplanować jej wysiew?
Na rynku dostępnych jest wiele odmian zbóż różniących się pod kątem właściwości. Osoba decydująca się na uprawę pszenicy, powinna zdawać sobie sprawę z wielu elementów wpływających na jakość plonów jak np. termin przeprowadzonego zasiewu czy skład gleby. Istotne mogą się okazać umiejętności w zakresie organizacji czasu, ponieważ nie zawsze rolnik będzie w stanie przewidzieć wpływ czynników zewnętrznych jak np. pogoda. Warto pamiętać, że decyzje dotyczące wyboru zbóż uprawnych nie są przypadkowe i wiążą się ściśle z potencjalnym zyskiem dla hodowcy.
04 marca 2022
Trawa wieloletnia — zastosowanie w praktyce
Trawa należy do rodziny wiechlinowatych i stanowi główny składnik łąk i pastwisk. Charakteryzuje się wysoką zdolnością krzewienia, czyli wypuszczania licznych źdźbeł z dolnej części pędu, dzięki czemu trawa wieloletnia jest wykorzystywana w rolnictwie m.in. jako pokarm dla zwierząt.
Wczytywanie...
Zobacz więcej aktualności