Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

16 lipca 2024
Uprawa Kostrzewy Łąkowej: Przewodnik dla Rolników
Istnieje wiele roślin, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników ze względu na swoje właściwości. Jedną z nich jest kostrzewa łąkowa. Jest to roślina, rodzaj trawy, o wysokiej wartości pokarmowej, która może być wykorzystywana zarówno jako pasza dla zwierząt, jak i na cele energetyczne. Aby uzyskać jak najlepsze efekty podczas uprawy tej trawy, warto poznać jej wymagania oraz odpowiednio dobierać nawozy. W tym artykule przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące nawożenia kostrzewy łąkowej.
22 marca 2024
Dokarmianie dolistne kukurydzy - jaka jest najlepsza odżywka?
Kluczowym elementem wspierającym prawidłowy rozwój jednej z najważniejszych roślin uprawnych na świecie, czyli kukurydzy, jest dokarmianie dolistne. Proces ten pozwala na bezpośrednie dostarczanie jej składników odżywczych, omijając barierę glebową. Jest to szczególnie istotne np. w przypadku ich ograniczonej dostępności. Wybór odpowiedniej odżywki na kukurydzę ma duże znaczenie dla jej wydajności.
20 lutego 2024
Mikroelementy w uprawie kukurydzy
Efektywna uprawa roślin wymaga odpowiedniej wiedzy, a także wykazania się dbałością o wiele różnych aspektów. Jedną z kwestii, która budzi zainteresowanie, są mikroelementy w kukurydzy.
29 listopada 2023
Siew kukurydzy - jak i kiedy siać?
Otrzymanie dużego plonu kukurydzy wysokiej jakości jest bardzo ważne dla każdego rolnika, który ją uprawia. Aby taka produkcja okazała się rentownym przedsięwzięciem, potrzebna jest nie tylko wiedza dotycząca siewu nasion kukurydzy, ale również uprawy gleby, jej nawożenia, odchwaszczania i innych obowiązków.
25 września 2023
Jakie mieszanki poplonowe są najlepsze?
Rolnicy stale dokładają starań, aby móc jak najlepiej zadbać o glebę. Jednym z podejmowanych działań, jest sianie poplonów, które pozwala jej szybciej zregenerować się po żniwach. W naszej ofercie dostępne są mieszanki poplonowe złożone z kilku roślin. Takie połączenia pozwalają na dostarczenie glebie odpowiednich wartości odżywczych. Warto jednak wiedzieć, że kluczowe jest ich właściwe dobranie od celu, w którym się je sieje.
27 lipca 2023
Jakie są wczesne odmiany kukurydzy na ziarno?
Dla każdego rolnika nadrzędną kwestią jest wysokość, a także jakość otrzymanych plonów. W znacznej mierze zależy ona od wykorzystanych nasion oraz ich właściwości. Firma Oseva już od ponad 20 lat zajmuje się dystrybucją materiału hodowlano-nasiennego o wysokiej jakości. Mamy ogromne doświadczenie w branży, które pozwala rolnikom minimalizować ryzyko nieudanych plonów.
06 czerwca 2023
Gwiazda Branży Rolniczej 2023
Z przyjemnością ogłaszamy, że firma OSEVA Polska Sp. z o.o. została odznaczona Gwiazdą Branży Rolniczej 2023! Serdecznie dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem i możliwość wzięcia udziału w projekcie.
29 czerwca 2022
Co daje poplon i jaki warto wybrać?
Poplon to nic innego, jak rośliny wysadzane w okresach pomiędzy plonami głównymi, mające pozytywnie wpływać na zawartość składników odżywczych w glebie. Międzyplonami może być wiele nasion, które mają różne wymagania wzrostu, dlatego, aby spełniły swoją funkcję, powinny znaleźć się w podłożu odpowiadającemu ich zapotrzebowaniu. Odpowiednio dobrany rodzaj zbóż bądź roślin wzmocni ziemię, poprawi jej jakość i strukturę, a także wesprze rozwój życia biologicznego w jej wnętrzu. Poplony mogą zostać wykorzystane jako pokarm dla zwierząt np. w formie kiszonki czy siana , bądź w celu przyorania podczas okresu wegetacji jako zielony nawóz lub mulcz, czyli ochronna warstwa roli. Pozostawienie ich na okres zimowy zatrzymuje śnieg, przeciwdziałając spłukiwaniu gruntu oraz wywiewaniu jego.
26 maja 2022
Kukurydza — terminy siewów najlepszych odmian na kiszonkę
Kukurydza należy do popularnych roślin na całym świecie i zajmuje trzecie miejsce tuż obok ryżu i pszenicy, uwzględniając użytkowaną przez nią powierzchnię i produkcję. W Polsce uprawy znajdują się na blisko 750 ha ziemi i ze względu na opłacalność uprawy wciąż się zwiększają. Warto wspomnieć, że liczba dostępnych na rynku odmian jest bardzo duża, ale szacuje się ją na około 200. Różnią się one między sobą długością okresu wegetacji (który trwa od 60/70 dni aż do 10/11 miesięcy), wymaganiami glebowymi, a także zastosowaniem.
21 kwietnia 2022
Pszenica ozima — jak zaplanować jej wysiew?
Na rynku dostępnych jest wiele odmian zbóż różniących się pod kątem właściwości. Osoba decydująca się na uprawę pszenicy, powinna zdawać sobie sprawę z wielu elementów wpływających na jakość plonów jak np. termin przeprowadzonego zasiewu czy skład gleby. Istotne mogą się okazać umiejętności w zakresie organizacji czasu, ponieważ nie zawsze rolnik będzie w stanie przewidzieć wpływ czynników zewnętrznych jak np. pogoda. Warto pamiętać, że decyzje dotyczące wyboru zbóż uprawnych nie są przypadkowe i wiążą się ściśle z potencjalnym zyskiem dla hodowcy.
04 marca 2022
Trawa wieloletnia — zastosowanie w praktyce
Trawa należy do rodziny wiechlinowatych i stanowi główny składnik łąk i pastwisk. Charakteryzuje się wysoką zdolnością krzewienia, czyli wypuszczania licznych źdźbeł z dolnej części pędu, dzięki czemu trawa wieloletnia jest wykorzystywana w rolnictwie m.in. jako pokarm dla zwierząt.
28 stycznia 2022
Zastosowania kukurydzy w praktyce
Kukurydza to jedno z trzech najczęściej hodowanych zbóż obok rzepaku i pszenicy. Jej gatunki różnią się budową i składem. Rolnicy często decydują się na uprawę, co wynika z szerokiego zastosowania jej ziaren w przemyśle. Wyróżniamy trzy główne rodzaje rośliny.
Wczytywanie...
Zobacz więcej aktualności