Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

Zastosowania kukurydzy w praktyce

28 stycznia 2022
obrazek

Kukurydza to jedno z trzech najczęściej hodowanych zbóż obok rzepaku i pszenicy. Jej gatunki różnią się budową i składem. Rolnicy często decydują się na uprawę, co wynika z szerokiego zastosowania jej ziaren w przemyśle. Wyróżniamy trzy główne rodzaje rośliny. Cukrową stosuje się na rynku spożywczym i można ją znaleźć np. w puszkach, pastewną wykorzystuje się do produkcji paszy, natomiast zbożowa służy do tworzenia mąki kuchennej lub kaszy. Warto też pamiętać o różnych odmianach. Jedną z nich jest Bringa posiadająca wiele właściwości jak np. odporność na choroby oraz tolerancję na chłód. Kukurydza posiada olbrzymie znaczenie gospodarcze ze względu na szerokie zastosowanie. Jest obecna również w innych przemysłach jak np. papierniczym do produkcji ekologicznego papieru oraz energetycznym do produkcji bioenergetycznej masy.

 

Kukurydza w przemyśle spożywczym


W Polsce hoduje się dwa rodzaje, które są wykorzystywane w gastronomii, czyli cukrowy i zbożowy. Warzywo jest źródłem nie tylko licznych witamin i minerałów, ale i błonnika usprawniającego trawienie i obniżającego cholesterol. Kukurydza służy do produkcji wyrobów znajdujących się na półkach w niemal każdej kuchni jak np. mąka, kasza czy też płatki. Z kolei, dania stworzone z wykorzystaniem tych produktów będą idealne dla osób chorych na celiakię z powodu zawartości glutenu. Choć jej właściwości pomogą w regulacji poziomu cukru w organizmie, to nie jest to zboże wskazane dla cukrzyków z powodu wysokiego stężenia glukozy w jej wnętrzu, przy czym należy zwrócić uwagę na to, że cukrowa zawiera więcej sacharydów niż inne rodzaje zboża. Ważną rolę wśród składników odgrywają także luteina oraz zeaksantyna, które wzmacniają siatkówkę oka i wpływają na opóźnienie rozwoju zaćmy i innych zaburzeń wzroku.

 

Pasza dla zwierząt z kukurydzą Cebir


Pasza może posłużyć jako źródło diety dla wszystkich gatunków hodowlanych zwierząt. Rolnicy najczęściej decydują się na tzw. kiszonkę, czyli zieloną masę powstałą w wyniku fermentacji. Do jej produkcji stosuje się kukurydzę pastewną. Pożywna mieszanka posiada liczne składniki odżywcze znajdujące się głównie w ziarnach. Nasiona są bogate w węglowodany, które posłużą jako doskonałe źródło energii i poprawią pracę układu trawiennego bydła. Obecne w zbożu nienasycone kwasy tłuszczowe pozwolą na uniknięcie licznych chorób mogących przysporzyć zwierzęciu nieprzyjemności. Ponadto, tłuszcz roślinny jest bogaty w witaminę E, dzięki czemu wpływa na korzystnie na mięśnie i układ krwiotwórczy ssaka. Rekomendowaną odmianą w tym zakresie jest kukurydza Cebir ze względu na dużą zawartość skrobi. Warto pamiętać, że kiszonka nie musi służyć tylko jako pokarm dla zwierząt.

 

Biogaz z kukurydzy Celong


Kiszonkę można zastosować jako surowiec do produkcji wysokiej jakości biogazu. Zarówno biomasa, jak i poszczególne jej elementy (jak np. zarodki lub kolba) mogą być stosowane w przemyśle do tego, aby generować energię, która może zostać wykorzystana m.in. do ogrzewania wody użytkowej. Ponadto, roślina po wcześniejszym oczyszczeniu i sprężeniu, też posłuży jako paliwo do napędu silników. Ze względu na wysoką wartość organiczną, rekomendowaną odmianą do produkcji biogazu jest kukurydza Celong. Eksperci wskazują na to, że w przyszłości roślina będzie jednym z ważniejszych źródeł surowców odnawialnych, dlatego już teraz wiele firm decyduje się na jej stosowanie.

Poza podstawowymi zastosowaniami, kukurydzianą słomę stosuje się do produkcji materiałów papierniczych oraz izolacyjnych. Uznaniem cieszy się także alkohol wyprodukowany z jej ziaren. Warto zwrócić uwagę na liczne zastosowania w różnych gałęziach przemysłu. Decydując się na uprawę, należy pamiętać o jej umiarkowanych wymaganiach glebowych oraz jej tolerancji uproszczeń uprawowych. Źle podjęte decyzje mogą sprawić, że hodowane rośliny zachorują. Niektóre przypadłości nie tylko wpłyną na jakość innych upraw, ale i żyzność ziemi. Warto zawczasu umiejętnie chronić zboże, dlatego rolnicy powinni regularnie śledzić stan swoich plonów. Jednym ze sposobów zabezpieczenia kukurydzy jest zaprawa ziaren przed siewem.