Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Nasiona kukurydzy

Nasiona kukurydzy na ziarno, na kiszonkę

 

Nieustannie poszerzamy nasz asortyment, dbając o zaspokojenie potrzeb klientów. Jednym z przykładów są nasiona kukurydzy, które oferujemy. Dostępnych jest wiele odmian, dzięki czemu bez problemu można wybrać odpowiednią do konkretnego zastosowania. Są one w sprzedaży w wariancie na ziarno, kiszonkę, a także do siewu na słabe gleby. Zapewniamy krótki czas realizacji zamówień, a w razie wątpliwości przy zakupie – fachowe doradztwo. Zapraszamy do współpracy! Działamy na terenie Poznania i okolic.

Jak wybrać odpowiednią kukurydzę do zbiorów metodą CCM?

Jednym ze sposobów na efektywny zbiór kukurydzy jest pobieranie wilgotnych kolb w całości, by następnie usunąć z nich liście okrywowe. Tak przygotowany surowiec zostaje poddany obróbce w celu rozdrobnienia. Niewielkie frakcje zostają zakiszone, a gotowym produktem jest połączenie ziaren i osadek. Mamy w ofercie nasiona idealnie sprawdzające się przy takich metodach wykorzystania plonów. Mowa o odmianach przeznaczonych na kiszonkę, z której powstają np. pasze dla bydła.

Warto przy tym wziąć pod uwagę charakterystykę stanowisk gruntowych. W naszej ofercie znajduje się m.in. kukurydza do siewu na słabe gleby. Jeśli chodzi o jej uprawę w celu zastosowania zbioru CCM, dobrze sprawdzą się odmiany przeznaczone zarówno na ziarno, jak i kiszonkę. Lepszym wyborem będzie oczywiście drugi z wymienionych rodzajów nasion, którego właściwości zapewnią pożądany wzrost roślin również w chłodniejszych rejonach. Doradzamy, jakie procesy agrotechniczne należy wdrożyć, by otrzymać oczekiwaną wysokość i jakość plonów w tym wypadku.

 

 

Wczytywanie...
Zobacz więcej odmian

 

 

Na jakich glebach najlepiej wykonać siew kukurydzy?

W Polsce istnieje spore zróżnicowanie w zakresie warunków gruntowych. Nawet przy tzw. glebach słabych kukurydza na ziarno, którą oferujemy w Poznaniu, zapewni zbiory na poprawnym poziomie. Ma ona bowiem niewielkie wymagania względem charakterystyki terenu, na którym jest uprawiana. Obecnie jej nasiona wykorzystują rolnicy dysponujący np. kompleksami żytnimi i pszennymi, w tym również klasy IVb. Przy suchych, niecałkowitych działkach ornych należy jednak pamiętać o odpowiednim nawożeniu – konieczne jest uzupełnianie niezbędnych składników pokarmowych oraz wody.

Większy wpływ na wysokość i jakość plonów mają natomiast temperatura otoczenia i dostęp do światła. Zarówno kukurydza na kiszonkę, jak i na ziarno, to bowiem roślina ciepłolubna. Przy znacznym ochłodzeniu dochodzi w tym wypadku do zahamowania rozwoju nasion, które pobierają mniej składników odżywczych. Warto też pamiętać, że przy przekroczeniu 25 stopni Celsjusza, niezbędna jest kontrola wilgotności powietrza. Zbyt niskie wartości w tym zakresie spowodują znaczne spowolnienie wzrostu kukurydzy.

Można zatem dokonać jej siewu praktycznie na każdym typie gleby – w tym także na gruntach słabych. Jedyne tereny, które są odrzucane, to działki klasy VI. Najczęściej bywają problematyczne w kontekście uprawiania jakichkolwiek roślin m.in. ze względu na zbyt dużą zwięzłość, niespoistość, bardzo duże zawilgocenie czy niską temperaturę. Nasiona kukurydzy na kiszonkę bądź ziarno warto dopasować do planowanego typu plantacji i właściwości stanowiska – w razie wątpliwości w tym zakresie zapewniamy fachowe doradztwo naszych specjalistów.

Jakich składników pokarmowych potrzebuje kukurydza?

Dostępna w szerokim asortymencie kukurydza do siewu na słabe gleby w wariancie na ziarno lub kiszonkę to nasiona wymagające odpowiedniego nawożenia. Dostarczenie im odpowiednich składników pokarmowych w optymalnych ilościach pozwala uzyskać plony o pożądanej wysokości i jakości. Jednym z istotnych elementów wpływających na rozwój rośliny jest azot. Jego obniżoną obecność można zauważyć na gruntach i w rejonach o bardzo niskich temperaturach. Niedobory w tym zakresie doprowadzają do uszkodzenia liści i ograniczonego wzrostu kolb.

Należy ponadto zadbać o utrzymanie właściwych warunków dla systemu korzeniowego kukurydzy. Odpowiada za to fosfor. Nasiona do siewu na słabe gleby, ale też do terenów średnich i dobrych umożliwiających przygotowanie surowca na ziarno bądź kiszonkę, trzeba ponadto nawozić środkami zawierającymi magnez i wapń. Pierwszy ze składników pokarmowych gwarantuje pożądaną liczbę kolb w plonach, drugi – brak problemów ze zwijaniem się liści i ich nieprawidłowym rozwojem.

Oprócz tego zalecamy dbanie o właściwy poziom potasu w gruncie, w którym dokonano siewu nasion kukurydzy na kiszonkę lub ziarno. Przy słabych glebach ten komponent potrzebny do efektywnego odżywiania rośliny często występuje w niedoborze, co prowadzi do zmniejszenia zbiorów i nierzadko sporych strat z tym związanych.

Dlaczego warto postawić na nasze nasiona kukurydzy?

Od wielu lat zajmujemy się sprzedażą nasion kukurydzy, doskonale znając jej charakterystykę. Dysponujemy szeroką wiedzą, która pozwoliła nam na wdrożenie do oferty odmian najlepiej sprawdzających się na polskich uprawach. Rozpiętość asortymentu również zasługuje na uwagę. Klientom dostarczamy produkty na ziarno czy kiszonkę, a także ściśle dopasowane do warunków gruntowych, w tym także do siewu roślin na słabych glebach. Gwarantujemy krótki czas realizacji zamówień oraz atrakcyjne ceny produktów. Zapraszamy do współpracy! Nasz sklep działa na terenie Poznania, lecz zamówienia dostarczamy w całej Polsce!