Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

Mikroelementy w uprawie kukurydzy

20 lutego 2024
obrazek

Efektywna uprawa roślin wymaga odpowiedniej wiedzy, a także wykazania się dbałością o wiele różnych aspektów. Jedną z kwestii, która budzi zainteresowanie, są mikroelementy w kukurydzy. Aby umożliwić roślinom prawidłowy wzrost i rozwój, a także uzyskać dobry plon, należy zwrócić uwagę na dostarczane mikroskładniki. W artykule przedstawimy ich znaczenie, a także udzielimy wskazówek, które mogą pomóc osiągnąć sukces w uprawie.

Znaczenie poszczególnych mikroskładników

Możemy wymienić kilka mikroelementów, które są niezbędne do tego, aby rośliny miały zapewniony optymalny rozwój. Te mikroskładniki w kukurydzy to:

  • Cynk: Ma istotny wpływ na syntezę białek i zabezpiecza roślinę przed negatywnym działaniem wolnych rodników tlenowych. Niedobór cynku może prowadzić m.in. do karłowacenia roślin.
  • Bor: Stymuluje on rozwój organów generatywnych i pełni kluczową funkcję w metabolizmie cukrów. Niedobór boru może prowadzić m.in. do zahamowania wzrostu roślin.
  • Mangan: Ma wpływ na rozwój systemu korzeniowego i wspiera proces fotosyntezy. Jego niedobór prowadzi do chlorozy liści.
  • Żelazo: Kluczowe dla procesu fotosyntezy i oddychania komórkowego. Niedobór żelaza prowadzi do zahamowania wzrostu. W poważnych sytuacjach może wystąpić martwica krawędzi oraz czubków liści.
  • Miedź: Uczestniczy w fotosyntezie, oddychaniu oraz w transporcie białek, niedobór miedzi objawia się zahamowaniem wzrostu i bieleniem młodych liści.

Warto podkreślić, że najważniejszymi mikroelementami, które zawsze należy stosować w uprawie kukurydzy, są: cynk i bor. Reszta mikroskładników powinna być stosowana wtedy, gdy w środowisku zauważamy ich małą dostępność.

Mikroskładniki w kukurydzy – regularne analizy

Znajomość roli i znaczenia mikroelementów w uprawie kukurydzy pozwala na optymalizację ich nawożenia i dbałość o zdrowie roślin, co bezpośrednio przekłada się na wyższe plony i lepszą jakość produktu końcowego. Regularne analizy gleby i roślin są kluczowe dla zidentyfikowania potencjalnych niedoborów i szybkiej reakcji, co pozwala na zachowanie równowagi mikroskładników. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą firmy Oseva, a także do kontaktu w razie ewentualnych pytań.