Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

Trawa wieloletnia — zastosowanie w praktyce

04 marca 2022
obrazek

Trawa należy do rodziny wiechlinowatych i stanowi główny składnik łąk i pastwisk. Charakteryzuje się wysoką zdolnością krzewienia, czyli wypuszczania licznych źdźbeł z dolnej części pędu, dzięki czemu trawa wieloletnia jest wykorzystywana w rolnictwie m.in. jako pokarm dla zwierząt. Ponadto, rolnicy często decydują się na siew trawy zalewowej służącej do szybszego usunięcia nadmiaru wody z podmokłych terenów. W Polsce występuje w wielu odmianach, które różnią się zastosowaniami. Warto pamiętać, że nie wszystkie rodzaje trawy będą nadawały się do uprawy, dlatego przed podjęciem zakupu, należy rozeznać się w tematyce. Pierwszą rzeczą, jaką powinna zrobić osoba planująca zasiew trawy, jest ocena stanu faktycznego gleby, ponieważ nasiona mogą nie wyrosnąć z powodu nieodpowiedniego gruntu lub poziomu pH

 

Trawa pastewna jako żywność dla bydła


Trawy wykorzystuje się także do produkcji paszy takiej jak np. zielonka lub kiszonka. Ususzone pędy mogą posłużyć jako siano, które będzie nie lada przysmakiem dla koni. Najczęściej wybierane rodzaje wyróżniają się odpornością na niskie temperatury. Eksperci rekomendują wybieranie wyspecjalizowanych mieszanek, które dostarczą zwierzętom odpowiednich składników odżywczych, dlatego decydując się na zakup mieszanki, kluczowym jest zapoznanie się z charakterystyką poszczególnych odmian. Powszechnie dzieli się trawy na łąkowe, pastewne oraz kośno-kiszonkowe, a różnicę między tymi rodzajami wyznaczają gatunki wykorzystanych roślin. W przemyśle rolniczym wykorzystuje się m.in. tymotkę, kupkówkę pospolitą, kostrzewę czerwoną, koniczynę białą oraz wiechlinę łąkową. Wielu rolników zastanawia się nad tym, jaka trawa nadaje się najlepiej na siano. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na odpowiednią mieszankę odmian, która wpłynie na nie tylko na zdrowie i kondycję zwierząt, ale i kieszeń rolnika.

 

Charakterystyka trawy łąkowej


Doświadczony hodowca powinien zwrócić uwagę na teren uprawy. Podstawą dobrze podjętych prac rolniczych jest sprawdzenie żyzności oraz rodzaju gruntu. Wiąże się to z wymaganiami trawy. Rośliny rosnące na jakościowej ziemi będą nie tylko rosły równomiernie, ale również nie zapadną na roślinne choroby. Jeśli zależy nam na jej funkcjonalności, należy zadbać także o jej wytrzymałość. Istnieje wiele mieszanek składających się z odmian użytkowych, dlatego warto się rozeznać w kontekście licznych właściwości. Rolnik powinien upewnić się w stosunku do przeznaczenia swojej trawy wieloletniej. Roślinami stosowanymi do produkcji najbardziej popularnych mieszanek są m.in. kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa oraz życica trwała. Należy pamiętać również o korzystnym wpływie gatunków uzupełniających pomagające trawie urosnąć, wśród których znajdują się m.in. mietlica rozłogowa, grzebienica pospolita czy wiechlina gajowa. Pielęgnacja zieleni wymagać będzie dużej ilości czasu i cierpliwości od właściciela. Kluczem do sukcesu jest organizacja, ponieważ rolnik powinien zwrócić uwagę na wiele aspektów hodowli: od regularnego koszenia, aż po wybór nawozu.

 

Nawożenie trawy wieloletniej


Mineralizacja gruntu jest niezwykle istotna, ponieważ ziemia wzbogacona odżywczymi składnikami będzie gwarancją ochrony trawy przed licznymi pasożytami. W praktyce, preparaty do użyźniania dzieli się na długo działające, granulowane i płynne. Środki różnią się m.in. formą, częstotliwością stosowania oraz zawartością składników. W rolnictwie najczęściej stosowane są nawozy długo działające, które użyźniają glebę przez 3-4 miesiące i powoli wprowadzają minerały do roślin. Okres nawożenia powinien odbywać się regularnie od marca do października, czyli podczas wegetacji. Istnieje wiele czynników, które wpływają na zdrowie trawy, dlatego należy na bieżąco obserwować rośliny na swoim terenie. Warto zwrócić uwagę na symptomy, które będą wymagały naszej szczególnej reakcji. Podstawowymi objawami zaniedbanej trawy mogą być np. uschnięte pędy, przebarwienia na łodyżkach lub widoczne znaki wskazujące na chorobę.