Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

Siew kukurydzy - jak i kiedy siać?

29 listopada 2023
obrazek

Otrzymanie dużego plonu kukurydzy wysokiej jakości jest bardzo ważne dla każdego rolnika, który ją uprawia. Aby taka produkcja okazała się rentownym przedsięwzięciem, potrzebna jest nie tylko wiedza dotycząca siewu nasion kukurydzy, ale również uprawy gleby, jej nawożenia, odchwaszczania i innych obowiązków. Wszystkie te aspekty wpływają bowiem na uzyskany plon.

Kukurydza jest jednym z najważniejszych zbóż na świecie, a jej uprawa prowadzona jest na wielu kontynentach. Wśród największych producentów wymienić można Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylię. Może być ona wykorzystywana jako składnik produktów spożywczych, pasza dla zwierząt czy surowiec, który służy do produkcji biopaliwa. Aby więc móc uzyskać wysoki plon, warto wcześniej odpowiednio przygotować podłoże, a także dowiedzieć się, jak i kiedy ją siać.

Jaki termin jest najlepszy na siew kukurydzy?

Na początku warto pamiętać, że aby kukurydza mogła rozpocząć kiełkowanie i rozwijać się we właściwy sposób, potrzebne są wysokie temperatury. Jest to bardzo ważny czynnik podczas wybierania terminu na siew, ponieważ kukurydza jest rośliną ciepłolubną. Niskie temperatury hamują bowiem rozwój nasion. Należy również mieć na uwadze to, że przy temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza, niezwykle ważna jest kontrola wilgotności powietrza. Gdy będzie ona za niska, dojdzie bowiem do spowolnienia wzrostu rośliny.

W przypadku ziarna typu dent najlepszy moment na siew następuje wtedy, gdy temperatura gleby wynosi od 10 do 12 stopni Celsjusza. Ziarna typu flint można natomiast wysiewać przy 8-9 stopniach Celsjusza.

Nasiona kukurydzy na ziarno oraz kiszonkę

Jedną z kwestii, o których również warto pamiętać, jest to, aby najpierw siać kukurydzę przeznaczoną na ziarno, a dopiero później na kiszonkę. Przeprowadzenie siewu we właściwym terminie, pozwala uzyskać największy plon ziarna. Opóźnienie powoduje natomiast, że w roślinie wytwarza się większa masa wegetatywna, która stanowi duży problem w przypadku kukurydzy uprawianej na ziarno. Warto jednak pamiętać również, że zbyt wczesny termin siewu też nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może to powodować m.in. nierównomierny wzrost uprawianych roślin, a także większe trudności z usuwaniem chwastów.

Gęstość siewu kukurydzy

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest gęstość siewu kukurydzy. Warto pamiętać o tym, że ta roślina lubi światło, więc powinna mieć zapewniony swobodny dostęp do promieni słonecznych. Z tego względu nadmierne zagęszczenie nie jest wskazane. Optymalna obsada zależy jednak od indywidualnych cech odmiany. Wczesne odmiany oraz te przeznaczone na kiszonkę można wysiewać w większym zagęszczeniu, a te na ziarno powinny być obsadzone w mniejszym zagęszczeniu.

Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj gleby, ponieważ żyzna i bogata w wodę zapewni dobre warunki do rozwoju większej liczby roślin. Inaczej będzie w przypadku ubogiej gleby, w której nie ma składników pokarmowych. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak kierowanie się rekomendacjami producenta.

Jak głęboko siać kukurydzę?

Planując siew kukurydzy, trzeba również wziąć pod uwagę kwestię głębokości wysiewu nasion, które powinny mieć kontakt z wilgocią gleby. Umownymi głębokościami jest 4-5 cm w przypadku gleb ciężkich oraz 6-7 cm, gdy są one lekkie. Warto również pamiętać o tym, aby umieszczać nasiona na tej samej głębokości, dzięki czemu będą one miały podobny poziom dostępności światła.

W Oseva dostarczamy najlepsze odmiany kukurydzy

Jak można więc zauważyć, siew nasion kukurydzy, który przyniesie wysoki plon, nie należy do najłatwiejszych zadań i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz dużej ilości pracy. Jednak stosowanie się do przyjętych zasad z pewnością pozwoli cieszyć się obfitym plonem o wysokiej jakości. Nasza firma dostarcza nasiona kukurydzy do siewu na ziarno w wielu odmianach, aby zaspokoić różnorodne potrzeby klientów. Poza tym wykwalifikowany zespół z przyjemnością pomoże dokonać właściwego wyboru, a także udzieli odpowiedzi na pojawiające się pytania i wątpliwości. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą firmy Oseva!