Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

Jakie nasiona kukurydzy wybrac?

27 marca 2021
obrazek

Uprawa kukurydzy z każdym rokiem cieszy się większym zainteresowaniem

polskich rolników, a rynek kukurydzy to jeden z najszybciej rozwijających

się rynków branży rolniczej. Kukurydzę wysiewa się stosunkowo późno,

jednak szeroki wybór odmian i duża liczba zmiennych nakazują znacznie

wcześniejsze poszukiwanie nasion.

 

 

PRZEZNACZENIE PLONU – ZIARNO

Decydując się na uprawę kukurydzy na ziarno, wybieramy odmianę o takim FAO , które zapewni nam możliwość uzyskania dojrzałego ziarna – tu posiłkujemy się mapami rejonizacji i własnym doświadczeniem. Wybór odmiany zbyt późnej może skończyć się tym, że zbierzemy ziarno zbyt wilgotne i będziemy musieli ponieść duże koszty jego dosuszania. W przypadku odwrotnym, wybierając odmianę zbyt wczesną, nie wykorzystamy w pełni potencjału naszego regionu – osiągniemy plon o właściwej wilgotności, ale niższy od możliwego do uzyskania. Gdy już ustaliliśmy pożądane FAO , poszukujemy mieszańca o jak najwyższym potencjale plonowania i najlepiej z wyraźnie zaznaczoną cechą wierności plonowania, czyli zdolnością odmiany do utrzymywania stałego i wysokiego poziomu plonowania bez względu na przebieg pogody.

 Pożądane jest, by wybrana odmiana miała silnie zaznaczoną cechę stay green. Dłużej zielone rośliny to dłuższy okres dostarczania składników pokarmowych i tym samym wyższy plon ziarna. Z reguły też takie odmiany są mniej podatne na choroby. Silny efekt stay green to ponadto lepsze dosychanie, gdyż roślina dłużej aktywnie pobiera wodę z ziaren. Dla biernego dosychania korzystne będą odkryte wierzchołki kolb i luźne koszulki. Dobry mieszaniec ziarnowy powinien cechować się też odpornością na główne patogeny kukurydzy: choroby fuzaryjne łodyg i kolb, głownię guzowatą czy drobną plamistość liści. 

 

PRZEZNACZENIE PLONU – KISZONKA

 

Nieco inaczej traktujemy liczbę FAO , gdy zamierzamy uprawiać kukurydzę z przeznaczeniem na kiszonkę. Tym razem naszym celem jest osiągnięcie nie dojrzałości pełnej, lecz późnej dojrzałości woskowej ziarna, będziemy więc wybierać odmiany o nieco wyższym FAO . Warto przy tym kierować się zaleceniami hodowców odmian. Poszukując odmiany kiszonkowej, zwracamy uwagę na rośliny dorodne, wysokie, ale koniecznie musimy pamiętać, że wysoką jakość kiszonki zapewni nam wysoki udział ziarna w zakiszanej masie. Tak więc do użytkowania kiszonkarskiego będą się świetnie nadawały odmiany dające nie tylko wysoki plon masy zielonej, ale też te z wysokim udziałem ziarna. Pożądaną cechą dobrej odmiany kiszonkowej jest doskonała zdrowotność zarówno ziarna, jak i całych roślin, dzięki czemu zbierane ziarno jest wolne od niepożądanych mykotoksyn, a zielona masa do zakiszania nie zawiera związków antyżywieniowych. Podobnie jak w przypadku uprawy na ziarno także i w tym kierunku użytkowania trzeba zwrócić uwagę na stabilność plonowania odmiany w różnych warunkach pogodowych.

 

Ważna wczesność 

W zależności od regionu Polski, na etapie wyboru odmiany ogromne znaczenie ma liczba FAO, która określa wczesność. Odmiany z niższym FAO mają krótszy okres wegetacji, szybciej dojrzewają, dają niższy, ale pewny plon. Z kolei te z późniejszym dają wyższe plony, ale w latach o niższych temperaturach ich uzyskanie nie jest pewne. Zazwyczaj bardziej cierpią one podczas suszy i są narażone na ataki chorób i szkodników.

 

Parametry ziarna

Na rynku dostępne są odmiany o ziarnie typu flint, dent oraz pośrednim typie flint-dent. Dzięki hodowli, udało się wprowadzić odmiany semi flint (zbliżone do flint) oraz semi dent (zbliżone do dent). Ziarno typu flint jest okrągłe, wyróżnia się wyższą zawartością skrobi szklistej. Kukurydza lepiej znosi wiosenne chłody, szybciej kwitnie, ale słabo oddaje wodę. Zwykle przeznaczona jest na grys, ale sprawdza się jako odmiana na kiszonkę. Typ dent jest wrażliwszy na wiosenne chłody, wolniej rośnie, ale szybciej oddaje wodę, co umożliwia zbiór ziarna kukurydzy o niższej wilgotności. Największą zaletą odmian typu dent są wyższe plony. Kukurydzę spośród większości roślin uprawnych wyróżnia inny typ fotosyntezy, dlatego roślina ta znacznie lepiej gospodaruje wodą i dość dobrze znosi suszę. Należy pamiętać, że nie wszystkie odmiany tolerują słabsze gleby  z deficytem wody. Dlatego podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na polecany typ gleby.