Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

Poplon — naturalny nawóz na zimę i na jesień

07 grudnia 2021
obrazek

Pomimo dynamicznych zmian i licznych innowacji wprowadzanych w branży rolniczej, istnieje wiele tradycyjnych praktyk stosowanych przez rolników. Jedną z nich jest tzw. poplon, który w samym założeniu, jest mieszanką roślinną wpływającą na jakość upraw poprzez wzbogacenie gleby o istotne składniki odżywcze. Nie uwzględnia chemikaliów, dzięki czemu nie posiada negatywnych skutków, a wiedza na jej temat przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Jak klasyczny sposób wpływa na urodzaj?


Poplon — czym jest?


Poplon (często też nazywany międzyplonem) jest mieszanką złożoną z roślin kiełkujących i rosnących bardzo szybko. Posiada wiele zastosowań — może służyć zarówno jako pasza dla zwierząt, jak i ekologiczny nawóz. Zasiew nasion przebiega między dwoma plonami. Po tym, jak rośliny urosną, gleba jest przekopywana razem z nimi, dzięki czemu staje się bardziej żyzna i obfita w składniki odżywcze. Do innych właściwości należą m.in. spulchnianie i zmniejszenie zasolenia gleby, wzbogacenie ziemi w azot oraz minimalizacja wpływu metali i innych substancji. Warto zwrócić uwagę na to, że takie rośliny posłużą także np. do mulczowania, czyli praktyki ograniczającej zachwaszczenie i spowalniającej parowanie wody. Najczęściej wybierane są te z rodziny motylkowych. Pora zasiewu oraz termin przekopania gleby są kluczowe, jeśli chodzi o wybór, dlatego należy pamiętać o tym, że istnieją dwa rodzaje poplonu — letni oraz ozimy.


Poplon letni — w gotowości na jesień


Intensywne upały wymagają specjalnego podejścia do uprawy. Poplon letni zasiewa się pomiędzy lipcem a sierpniem, przy czym przekopanie następuje dopiero na późną jesień. Najczęściej stosowane są łubiny żółte, ponieważ są roślinami wyrastającymi bez większego problemu na średnio żyznej glebie. Seradelę rekomenduje się rolnikom, których uprawy borykają się z nieprzyjaznymi warunkami pogodowymi ze względu na jej zdolności pobierania wody z m.in. rosy czy mgły. „Zielony nawóz” może powstać także z wykorzystaniem popularnych gatunków takich jak np. rzodkiew oleista, jednak jest to roślina wymagająca pod kątem żyzności gleby. Do letniego poplonu wykorzystuje się nasiona np. słonecznika, grochu pastewnego, faceli oraz żyta. Choć do polecanych pozycji należy także gorczyca biała, to decydując się na zasiew, należy być uważnym, ponieważ wiele gatunków roślin należy ściąć przed zakwitnięciem lub owocowaniem. Warto mieć na uwadze warunki atmosferyczne, które mogą utrudnić uprawy. Dużym zagrożeniem dla rolników są m.in. np. częste upały w miesiącach letnich.


Poplon ozimy oraz mulczowanie — sprawdzone praktyki na zimę


Nasiona są zasiewane późną jesienią i wyrośnięte rośliny przekopuje się dopiero wiosną następnego roku. Zielony nawóz ochroni glebę przed erozją wietrzną i wodną, a do jego stworzenia można wykorzystać m.in. żyto, wykę, rzepak czy też rzepik ozimy. Warto pamiętać o tym, że nie tylko poplon na zimę będzie odpowiednią ochroną ziemi. Popularnością cieszy się mulcz, który stanowi formę nawozu organicznego chroniącego glebę przed utratą wilgotności. Mieszanka w takiej postaci reguluje temperaturę ziemi i zatrzymuje ciepło, dzięki czemu grunt nie traci właściwości odżywczych. Dodatkowo hamuje rozrost zachwaszczenia i pełnią rolę osłony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Takie właściwości mulczu wynikają z procesów, które mają miejsce podczas rozkładu roślin będących częścią nawozu. Wśród stosowanych składników wyróżnia się m.in. kukurydzę, skoszoną trawę lub słomę.

Istnieje wiele czynników, które należy uwzględnić podczas tworzenia poplonów. Częstym problemem okazuje się określenie jakości ziemi uprawnej, ponieważ poziom żyzności powinien wiązać się z wyborem odpowiednich nasion. W przypadku gleb lekkich można wykorzystywać seradelę oraz łubin żółty, natomiast nawóz dla gruntu średniej jakości wymaga obecności grochu pastewnego, peluszki oraz wyki kosmatej. Choć istnieją rośliny, które posłużą idealnie jako zielony nawóz dla gleb ciężkich (jak np. słonecznik), to najczęściej rekomenduje się mieszanki różnych nasion.