Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

Pszenica – wymagające nasiona roślin uprawnych

Bez wątpienia pszenica ozima stanowi jedną z najbardziej popularnych roślin uprawnych w Polsce. Nie oznacza to jednak, że wystarczy obsiać dowolne pole jakimkolwiek gatunkiem tego zboża, aby móc cieszyć zdrowym i obfitym plonem. W celu zmaksymalizowania zysków należy brać pod uwagę kilka podstawowych czynników, takich jak wymagania glebowe, przedplony czy nawożenie. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze z warunków prawidłowej uprawy tych roślin.

Wymagania glebowe i wykorzystanie przedplonów

Zanim podejmie się decyzję o uprawie konkretnego gatunku i postawi się sobie pytanie, gdzie kupić zboże, warto w pierwszej kolejności zrobić rozeznanie co do jakości gleby. Rzecz w tym, że pszenica jest pod tym względem dość wymagającą rośliną, choć powinna sobie poradzić w różnych warunkach. Zasadniczo najlepsze plony można osiągnąć na glebach bogatych w próchnicę oraz takich, które zdolne są do akumulacji wody w podłożu. Nie oznacza to jednak, że pszenica nie poradzi sobie na nieco gorszej jakości glebach, trzeba się jednak wówczas liczyć z nieco słabszym zbiorem oraz nieuniknioną koniecznością wprowadzenia dodatkowych zabiegów agrotechnicznych. Niezależnie od jakości gleby znakomicie sprawdza się stosowanie przedplonów – mile widziane będą w tej roli rośliny bobowate, buraki cukrowe lub ziemniaki, nie powinno się natomiast uprawiać pszenicy po innych zbożach, gdyż grozi to wystąpieniem mikroorganizmów patogenicznych zagrażających bezpośrednio powodzeniu uprawy.

Stosowanie odpowiednich nawozów

Zupełnie jak inne nasiona roślin uprawnych, również pszenica wymaga umiejętnego zastosowania odpowiednich nawozów, należy jednak pamiętać o tym, by nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Właściwe stosowanie nawozu zapewnia osiąganie lepszego plonu dzięki poprawie formowania pędów i korzeni, zwiększeniu intensywności wymiany gazowej i fotosyntezy, a nawet usprawnieniu rozwoju kłosów i zwiększeniu liczby ziaren w kłosie. Warto mieć na uwadze to, że pszenica ma stosunkowo słabą zdolność adaptacyjną do zaopatrywania się w składniki mineralne, zwłaszcza w azot, a przecież odgrywa on bardzo istotną rolę w rozwoju plonów. Zanim więc przystąpi się do stosowania odpowiednich nawozów, należy wykonać szczegółową analizę gleby w celu określenia dokładnego zapotrzebowania na poszczególne składniki mineralne, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dobrać właściwy sposób nawożenia gleby, zwiększając tym samym szanse na powodzenie uprawy. Pamiętać należy jednak o tym, by nie przesadzić z ilością nawozu.

Odczyn pH gleby

Przed podjęciem decyzji o obsianiu zboża warto jeszcze sprawdzić odczyn gleby, gdyż będzie miał on niewątpliwie wpływ na efektywność każdej uprawy, niezależnie od gatunku uprawianej rośliny. Aby zapewnić właściwe pH, należy o nie zadbać z pewnym wyprzedzeniem, praktykując skuteczne metody najlepiej na zakończenie sezonu poprzedzającego ten właściwy. W celu obniżenia odczynu kwaśnego stosuje się wapnowanie, z koeli żeby zakwasić nieco glebę, wystarczy stosować odpowiedni nawóz w postaci siarczanu amonu. Zapewnienie odpowiedniego pH determinuje prawidłowy wzrost roślin, gdyż bezpośrednio wpływa na ich zdolność przyswajania z gleby składników pokarmowych. Kiedy uzyska się odczyn o wartości mieszczącej się w przedziale 5,5–7,5 pH, można zastanowić się, gdzie kupić pszenicę, gdyż jest to przedział odpowiedni właśnie dla tej rośliny. Oczywiście, na efektywność każdej uprawy wpływ ma bardzo wiele czynników środowiskowych, którymi warto się kierować choćby przy wyborze odpowiedniej odmiany zboża.

Na koniec warto wspomnieć, że pszenica występuje w trzech podstawowych kategoriach – A, B oraz E, które determinują jej zastosowanie. Pierwsza z nich to pszenica jakościowa zapewniająca bardzo dobre parametry, druga natomiast to tzw. pszenica chlebowa, która świetnie nadaje się do wypieków i ma dość spory potencjał plonowania. Najwyższą jakością charakteryzuje się jednak grupa E, czyli pszenica elitarna, która zapewnia wysokojakościowy plon oraz dużą odporność na wyleganie oraz choroby.