Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Aktualności

Wykorzystanie motylkowych drobnonasiennych

Z uwagi na bardzo wszechstronne przeznaczenie motylkowe drobnonasienne stanowią dosyć częstowybierane gatunki roślin stanowiących obsadę pól uprawnych. Doskonale sprawdzają się zarówno jako pastwiska, jak i w roli łąk kośnych – wykorzystuje się je do sporządzania zielonek, siana czysianokiszonek. Nadadzą się także do zmianowania. Jak zatem widać, zakres ich zastosowania jestnaprawdę szeroki, a skuteczność bardzo wysoka. Pamiętać jednak należy, że zróżnicowaniegatunkowe tych roślin wymaga umiejętnego dobierania ich do warunków glebowych oraz określonegocelu.

Właściwości mieszanek traw

Ze względu na rozmaite składniki odżywcze zawarte w różnych odmianach tych roślin na ogół stosuje się mieszanki traw, dzięki czemu otrzymuje się znacznie bardziej wartościowe pod kątem żywieniowym pasze dla zwierząt. Mieszanki drobnonasiennych motylkowych nie tylko doskonale sprawdzają się w żywieniu przeżuwaczy, ale również w formie nawozu, gdy zasiewane są jako przedplony. Głównie jednak wysiewa się je na pastwiskach, ponieważ są wyjątkowo bogate w białko oraz całą masę mikroelementów, takich jak potas, wapń czy fosfor, a także witaminy z grupy B i C. Te elementy odżywcze sprawiają, że trawy mają wysoką strawność i pozytywnie wpływają na działanie układu pokarmowego wśród zwierząt. Są również chętniej przez nie zjadane, ponieważ charakteryzują się dużą smakowitością. Co więcej, dzięki odpowiedniej zawartości włókna są sycące oraz mają bardzo wysoką wartość pokarmową. Jak zatem widać, dobrze dobrana pasza może znacząco podnosić wyniki hodowlane, trzeba jednak umiejętnie dokonywać wyborów, jeśli chodzi o dostępne mieszanki...

Skład mieszanek traw łąkowych

Zasadniczo w mieszankach poszczególne odmiany traw łąkowych wybierane są zwykle na podstawie swoich właściwości uprawnych. Dla zapewnienia im prawidłowego rozwoju dobiera się ze sobą trawy o podobnych wymaganiach klimatycznych i glebowych. Sporą wagę przywiązuje się na przykład do długotrwałości oraz stabilności plonowania, przydatności do pewnego określonego sposobu użytkowania czy zgodności rytmu rozwoju i harmonijnego przebiegu wegetacji. W zależności od przeznaczenia wybiera się z kolei trawy wysokie lub niskie. Pierwsze z nich sprawdzą się na łąkach kośnych, drugie – na pastwiskach. W pierwszej grupie znajdą się m.in. takie gatunki jak kostrzewa łąkowa, tymotka lub kupkówka pospolita, w drugiej natomiast takie trawy jak życica trwała, wiechlina czy kostrzewa czerwona. W skład mieszanek wchodzą jednak także wspomniane odmiany drobnonasienne, ponieważ większa różnorodność zdecydowanie sprzyja zwiększeniu trwałości upraw.

Popularne gatunki motylkowych drobnonasiennych

Wiele mieszanek zawiera w składzie koniczynę – z uwagi na swoje właściwości jest to zdecydowanie najbardziej popularny gatunek wśród motylkowych drobnonasiennych. Stosuje się zarówno jej odmianę łąkową (czerwoną), jak i białą. Zwłaszcza ta ostatnia świetnie sprawdzi się tam, gdzie obsiewane powinny być trawy łąkowe na tereny suche. Ma niezbyt wysokie wymagania glebowe, a przy tym wzbogaca znacząco uprawy pod względem wartości odżywczej. Co więcej, pozytywnie wpływa także na jakość gleby, wzbogacając ją o masę organiczną, dlatego świetnie sprawdzi się nie tylko jako element pełnowartościowej paszy dla zwierząt, ale również w formie przedplonu dla roślin następczych. Wynika to m.in. z umiejętności tej rośliny do wiązania i wykorzystywania azotu atmosferycznego, co wpraktyce przekłada się obniżenie kosztów nawożenia wynikających z konieczności stosowania go w formie płynnej. Jak zatem widać, korzyści z jej stosowania są naprawdę szerokie.

Obok dwóch odmian koniczyny stosuje się również takie gatunki jak lucerna, komonica czy seradela, które charakteryzują się różnymi wymaganiami glebowymi, toteż ich występowanie jest zróżnicowane i zależne od warunków środowiskowych. Wszystkie z nich mają jednak stosunkowo cenne właściwości, dlatego zdecydowanie warto wybierać mieszanki zawierające je w swoim składzie. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim dopasowaniu mieszanek do własnych możliwości oraz potrzeb – można w tym celu podpytać producentów o szczegóły.