Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Nasiona słonecznika
obrazek

SŁONECZNIK OZDOBNY KWIATOWY TAIYO

Nowość

KAPELUSZE PEŁNE ZŁOTA

 

Spełnia wymagania ARiMR do dopłat

Właściwości:
  • odmiana słonecznika jednopędowego o wysokości 160 cm nie rozgałęziającego się przeznaczonego na kwiat cięty, do wysadzania w grupach lub pojedynczo
  • kwiaty bardzo ładne o średnicy 20-25 cm, złotożółte z czarnym środkiem
  • lubi stanowisko słoneczne, siew przy lesie sprawi, że rośliny zacienione będą miały wydłużony okres wegetacji lub ogólnie zaobserwujemy słabsze rośliny z mniejszymi koszyczkami kwiatowymi lub nawet z niewykształconymi
  • słonecznik dobrze znosi suszę, nie lubi stojącej wody pod sobą

Siew

Słonecznik siejemy od 15 kwietnia do 5 maja. Dopuszczalne są siewy późniejsze (jeżeli pogoda nam na to nie pozwala) w przypadku siewu na kwiat cięty. Temperatura gleby nie może być niższa niż 8 stopni Celsjusza, gdyż wchody będą nierównomierne. Zalecany sposób siewu to siew przy pomocy siewnika punktowego, przy rozstawie: 30 cm w rzędzie i 50 cm międzyrzędami. Nie wszystkie siewniki punktowe posiadają dostateczną regulację siewu międzyrzędzi, dlatego też dopuszczalny jest rozstaw np. 20 – 25cm w rzędzie i 60 – 75 cm między rzędami. Generalnie obsada na 1ha to ok. 90 – 100. tysięcy nasion. W paczce kilogramowej znajduje się ok. 12 – 15. tysięcy nasion. Jednakże najprostszym sposobem na wysianie jest siew przy pomocy tzw. „lejka nawozowego”. Po wcześniejszym zmieszaniu ziarna z wapnem granulowanym (np. woreczek 25kg), wysiewamy zawartość na pole. Należy odpowiednio dobrać szczelinę wysiewu oraz prędkość ciągnika, tak aby starczyło na cały areał. Następnie bronujemy, najlepiej starszymi bronami (mają bardziej wytarte zęby i płycej wchodzą w glebę), gdyż generalnie siewnik punktowy sieje ziarno na głębokość ok. 3 cm i taką też przybliżoną głębokość musimy uzyskać.

 

Słonecznik jest rośliną miododajną. Przy przechadzaniu się po polu szczególnie uważać na pszczoły. Słonecznik zasiany w terminie zakwita w okolicach drugiej połowy lipca lub początek sierpnia, w zależności od panującej pogody. Podczas słonecznych dni zaobserwujemy ciekawy efekt w postaci wędrówki kwiatu słonecznika za słońcem, lecz ustąpi gdy słonecznik zostanie zapylony.

 

Odmiana Taiyo to idealna odmiana do stworzenia plantacji słonecznika na kwiat cięty dla rolników chcących zwiększyć dochodowość pola i tym samym otrzymać dotację z UE na rozwój gospodarstwa między innymi z programu „MŁODY ROLNIK”.

 

Nasiona pochodzą z certyfikowanej plantacji nasiennej.

 

UWAGA !!! ARiMR wymaga aby materiał siewny do programów „Młody Rolnik” oraz innych programów miał PASZPORT ROŚLINY. Przestrzegamy ponadto, aby podczas zakupów z niepewnego źródła zapytać o PASZPORT ROŚLINY oraz numer wpisu do ewidencji PIORIN przedsiębiorcy zajmującego się produkcją/obrotem materiałem siewnym, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów podczas kontroli ARiMR.

 

Opakowanie zawiera 1 kg, do zasiewu na 20 arów.